wnik musi przede wszystkim posiadać orzeczenie lekarza medycyny pracy, iż może wykonywać prace na wysokościach, czyli na poziomie powyżej trzech metrów. Robotnicy przechodzą ponadto szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, gdzie wpajane są im zasady bezpiecznego użytkowania sprzętów, takich jak podnośnik, zwyżka czy żuraw.
Pracownicy nieposiadający odpowiedniego przygotowania zawodowego, będą bowiem stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Bardzo często bowiem prace na wysokościach, podczas których wykorzystywany jest podnośnik lub zwyżka, są wykonywane w ścisłych centrach miast, w sąsiedztwie chodników, gdzie codziennie przemieszczają się setki osób, dlatego też tego rodzaju roboty stanowią zagrożenie nie tylko dla wykonawców, ale również dla osób znajdujących się w ich sąsiedztwie.
Prace na wysokościach wiążą się z bezpośrednim ryzykiem uszkodzenia zdrowia pracownika, dlatego też osobom takim przysługuje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Ciężko jest bowiem wyobrazić sobie sześćdziesięcioletnią osobę, wspinającą się na podnośnik, zwyżkę albo dźwig.
Przykład? Zawieszanie reklam
Prace na wysokościach mogą być intratną propozycją dla bezrobotnych osób. Nie wymagają specjalnych zdolności, może je wykonywać wiele osób. Nie znaczy to oczywiście, że każdy może wykonywać taki rodzaj pracy. Trzeba spełniać szereg czynników, głównie w kwestii zdrowia. Lekarz medycyny pracy oceni, czy możemy pracować na wysokościach.
Na czym polega taka praca? Bardzo często są to proste prace, które należy wykonać na dużej wysokości. Przykład? Zawieszanie reklam. Podnośnik (popularnie zwana zwyżka) podnosi nas na odpowiednią wysokość, gdzie musimy zerwać starą reklamę i zawiesić nową. Nie jest to szczególnie skomplikowane, trzeba uważać głównie na siebie, by nie zrobić sobie krzywdy.
Jak znaleźć taką pracę? Mamy szczęście, gdyż nie na darmo powtarza się, że jest rynek pracownika. To firmy szukają nas. Wystarczy przejrzeć dobrze internetowe słupy ogłoszeniowe. Szukajmy firm w najbliższej okolicy, na pewno coś znajdziemy. Część firm będzie szukała osób już z uprawnieniami, natomiast część przyjmie zupełnego żółtodzioba, by tylko "zgarnąć" go z rynku pracy i nauczyć. Oczekują dyspozycyjności i dobrej higieny pracy. Jeśli chcemy zarobić i rzetelnie wykonywać swoją pracę, nie powinniśmy mieć problemu z zatrudnieniem.
Ponadto obecnie funkcjonują ośrodki które organizują
Z roku na rok coraz więcej osób w różnych grupach wiekowych decyduje się na pracę na wysokościach. Nie wszyscy jednak mają świadomość, co jest potrzebne, by można było zacząć pracę na wysokości. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o takie narzędzia, jak zwyżka i podnośnik.
Prace na wysokościach mogą okazać się świetnym pomysłem na zarobek, jednak do jej rozpoczęcia potrzebne są właściwie uprawnienia.
Warto wiedzieć, że na kurs alpinizmu przemysłowego można zdecydować się nie tylko samodzielnie. Bardzo często pracodawca wysyła pracownika na taki kurs. Trzeba zdawać sobie sprawę, że szkolenia obecnie odbywają się systematycznie praktycznie w każdym dużym mieście.
W zdecydowanej większości przypadków podczas szkoleń uczestnicy biorą udział nie tylko w części teoretycznej, ale również praktycznej. Zadaniem części teoretycznej jest nakreślenie specyfiki pracy, a także dokładne poinformowanie uczestników o ewentualnych niebezpieczeństwach, które mogą potencjalnie wystąpić. Na szkoleniu teoretycznym omawiane są również wszystkie zasady BHP.
Ponadto obecnie funkcjonują ośrodki, które organizują specjalne kursy tylko i wyłącznie do pracy na wysokościach. Osoba zainteresowana pracą w tym zawodzie powinna zatem zorientować się, czy w jej mieście nie jest organizowane takie szkolenie.